Vazgeçilmez Ayrılık Şarkıları ya da Ayrılık Acısı Çekerken Dinlenme(me)si Gereken 10 Yerli Şarkı

Vazgeçilmez Ayrılık Şarkıları ya da Ayrılık Acısı Çekerken Dinlenme(me)si Gereken 10 Yerli Şarkı

Aşk acısının çeşitli halleri mevcut. Kimi hiç elde edemediği sevgiliye kavuşamayıp onun hayaliyle yaşarken kimi de giden sevgilinin ardından yas tutar. Bu yas döneminin süresi kişiden kişiye değişirken, ayrılık acısının çekildiği bu süreçte bize en çok yardımcı olan şeylerden biri de müzik dinlemek.
Müzik ile duygular arasındaki bağlantı üzerine yapılan bazı bilimsel araştırmalara göre, müzik dinlemek de yemek yemek ve seks yapmak gibi keyif veren aktiviteler sonucu salgılanan dopamin hormonunun salgılanmasına yol açıyor.
Aynı zamanda iç açıcı ve keyifli şarkılar dinlemenin acı algısı üzerinde etkili olduğu da araştırmalarla kanıtlanmış. Keyifli şarkılar dinlemek kişinin acı hissini unutmasına yol açıp acısını hafifletirken, ağır şarkıların ise kişiye kendisini daha kötü hissettirdiği görülmüş. Bu da demek oluyor ki, farkında olarak ya da olmayarak dinlediğimiz şarkılar bizi derinden etkiliyor, özellikle de ayrılık acısı çekiyorsak. Yani, şairin de “Çoktan unuturdum ben seni çoktan, ah bu şarkıların gözü kör olsun” derken bir bildiği varmış.
Biz de giden sevgilinin acısı üzerine adeta onu hiç unutmamak üzere yazılmış, Türkçe sözlü 10 vazgeçilmez ayrılık şarkısını sizlerle paylaşmak istedik. Tabii, dinleyip acının dozunu artırmak ya da ayrılık acısı döneminde bu şarkılardan uzak durmak size kalmış!
1- Ayla Dikmen- Anlamazdın

2008 yılında “Issız Adam” filminin final sahnesinde çalarak, 32 yıl sonra Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar arasında yeniden yer almayı başaran Ayla Dikmen’in efsane şarkısı listemizde başı çekiyor.
2- Sezen Aksu- Geri Dön

Minik serçenin 1984 yılında çıkan, sözlerin çoğunu Aysel Gürel ve kendisinin yazdığı, müzikleri ve sözleriyle Türk pop müzik yaşamında pek çok şarkıya ilham kaynağı olan “Sen Ağlama” albümünden “Geri Dön”, terk edilen sevgilinin; giden sevgilinin ardından hissettiklerini en iyi ifade eden, efsane ayrılık şarkılarından biri. Aşk acısının dozunu dakikada on kat artırmak isteyenlere bire bir.
3- Aşkın Nur Yengi- Ayrılmam

Sözleri, Sezen Aksu’ya, müziği Yunan besteci Antonis Vardis’e ait, 1990 yılında Aşkın Nur Yengi’nin seslendirdiği “Ayrılmam” adlı parçaya, 2006 yılında Levent Yüksel yeniden, “Kadın Şarkıları” adlı albümünde yer vermişti. Ayrılık acısının tavan yaptığı dönemde, her iki versiyondan da itinayla uzak durmakta fayda var.
4- Aşkın Nur Yengi & Harun Kolçak – Bile Bile
Yine aynı albümden bir düet olan “Bile Bile” aşklarının imkânsızlığının farkında olan bir aşığın şarkısıdır. Daha sonra Sezen Aksu ile Yaşar Gaga aynı parçayı beraber seslendirmiştir. Her ikisi de acıtır.
5- Levent Yüksel- Bu Gece Son

Söz ve müziği yine Sezen Aksu’ya ait, 1993 yılında Levent Yüksel’in seslendirdiği, “Bu Gece Son” saksafonlu giriş melodisiyle ümit veren bir aşk şarkısı zannedilse de “Bu gece son biraz sonra
bu kapıdan son kez çıkıp yine kendimi vuracağım yollara” dizeleriyle niyetini belli etmektedir. Nakarat kısmındaki, “Mutlu ol, iyi bak kendine, ne olur gözüm arkada kalmasın” dizeleriyle ise dinleyiciyi kendinden geçirerek son noktayı koyar.
6- Gökhan Kırdar- Yerine Sevemem

Gökhan Kırdar’ın, 1994 yılında piyasaya çıkan ilk albümü “Serseri Mayın”ın çıkış parçası “Yerine Sevemem” en sağlam ayrılık parçaları arasındaki yerini almıştır.
“Yerine sevemem, yerine sevemem
Razıyım yapayalnız tükensin yıllarım ama
Yerine sevemem, yerine sevemem
Olmuyor, denedim, yine de yerine sevemedim her şeyi “ dizeleri özellikle aşk acısının ilk döneminde son derece tehlikelidir.
7- Selami Şahin – Özledim

Türk müziğinin ünlü söz yazarı ve bestecilerinden Selami Şahin’in en dokunaklı aşk şarkılarından biri olan“Özledim” siz bir ayrılık şarkıları listesi düşünülemezdi elbette. “Özledim”, 1994 yılında en beğenilen 10 şarkısı arasında da yer almıştı.
8- Zafer Peker- Diyemedim

Zafer Peker’in, 1992 yılı Temmuz ayında çıkan ve 93 yazında bir kez daha hit haline gelerek, Best Fm tarafından yılın en sevilen slow parçası seçilen, daha ziyade “gidiyorsun bilmediğim uzaklara” olarak hatırlarımızda kalan “Diyemedim” parçası da vazgeçilmeyen aşk şarkıları listesine girmeyi başarıyor.
9- Seden Gürel- Devlerin Aşkı Büyük Olur

90’ların kült pop şarkılarından “Devlerin Aşkı”, sevgiliden ayrılmak için ille de dünyanın sonunun gelmesi gerektiğine inanan çaresiz bir aşığın acısını anlatır. İyisi mi siz ona uymayın.
10- Zeki Müren- Şimdi Uzaklardasın

300 dolayında şarkı besteleyen Sanat Güneşi’nin uzaktaki sevgiliye olan hasretini dile getirdiği ve en çok okunan eserlerinden biri olan, aynı zamanda bir Türk sanat müziği klasiği haline gelmiş “Şimdi Uzaklardasın” ile listemizi noktalıyoruz.
Mutlu aşklar dileriz!